Total Pageviews

Thursday, 16 June 2016

Spritt mor esamin

Swedish folk music from Västerdalarna region
with Kalle Almlöf




Tracks: 
1. Springlek e Perbjörs Erik Persson_Fjös Erk EÖ 367
2. Springlek e Perbjörs Erik Persson_Fjös Erk EÖ 366
3. Gånglåt e Perbjörs Erik Persson_Fjös Erk EÖ 383
4. Malungsdansen e Erkgärds Mats Ersson EÖ 306
5. Polska e Erkgärds Mats Ersson EÖ 305
6. Polska e Erkgärds Mats Ersson EÖ 301
7. Barklarsas polska e Herman Strömberg SvL 799
8. Vals e Herman Strömberg SvL 818
9. Polska e Herman Strömberg SvL 789
10. Gökpolska e Lissmyr Erik Persson EÖ 334
11. Polska e Lissmyr Erik Persson EÖ 332
12. Vals e Omas Ludvig Larsson SvL 756
13. Springlek e Omas Per Nilsson EÖ 391
14. Springlek e Omas Per Nilsson EÖ 393
15. Springlek e Omas Per Nilsson EÖ 392
16. Polska e Sjungar Lars Larsson SvL 708
17. Polska e Sjungar Lars Larsson SvL 692
18. Polska e Olers Olof Olsson SvL 727
19. Springlek e Olers Olof Olsson SvL 723
20. Springlek e Troskari Erik Persson EÖ 339
21. Polska e Troskari Erik Persson EÖ 352
22. Polska e Troskari Erik Persson EÖ 350
23. Springlek e Troskari Erik Persson EÖ 342
24. Springlek e Troskari Erik Persson EÖ 341



Wednesday, 15 June 2016

Genuine folk music from Norway

Collected by:  

Hallvard T. Bjørgum


Tracks: 
1. Huldreslatten
2. Skoldmøylslaget
3. Fiskaren
4. A stev from Setesdal
5. Klunkaren/Neri Nesets minne
6. Suldølen
7. Førespel
8. Dolkaren
9. Gangar etter Tarkjell Aslakson Austad (1802-75)/Sordølen nr. II
10. Buseten
11. Skjoldmøyslaget
12. Nordfjells
13. Munnharpeslatt
14. Nils og Jens og Gjeidaug/Langedragen nr. II
15. Fanten
16. Gauslâen
17. Tveitâen
18. Filevaeren
19. Four stev tunes
20. Stev tunes
21. Psalm tune
22. Domedagsslâtten/Nordafjells


Tuesday, 14 June 2016

Traditional and contemporary music of Denmark

 
 

Part I.
Tracklist: 1. Sortbroget Ko - 2. Bryllupshopsa - 3. Fantegutten - 4. Store-Mand - 5. Vindmølle - 6. De spa sorte - 7. Kloversnøa - 8. Lys - 9. Agnes polka - 10. Sjællander polka - 11.Fynbo - 12. Brondums hopsa - 13. Hopsa - 14. Middag i haven - 15. Trekant - Trædballehus - 16.Habbadekuk


Part II.

17. Den Ormstukne - 18. Ole Anders/Axel Kattinge   - 19. Klarinet vals  - 20. Dashing White Sergeant  - 21. Pigen og drengen   - 22. Lejerdrengen   - 23. Kongeborn  - 24. Stjernerne  - 25. Utbrud/En vinterdag   - 26. Gammel trekant   - 27. Bladet/Meget gammel vals   - 28. Trekantet sløjfe   - 29. Tyge Hermansen   - 30. Mangelus   - 31. Festvalsen   - 32. Livsvandet   - 33. Fanden er løs  - 34. Dronning Dagmar  - 35. Og havde jeg blot vinger


Traditional Folk Music From Värmland Region, Sweden



Traditional Folk Music From Värmland Region, Sweden 



DL link

Tracks:
1. Polska (efter lars i kontere, Gräsmark)
2. Polska (efter carl ivar linné, Norra råda)
3. Polska (efter carl johan björklund, Norra råda)
4. Trovals (efter casper på vaal, Ransäter)
5. Polska (efter anders olsson, Nedre ullerud)
6. Polska (efter lars i kontere, Gräsmark)
7. Polska (efter carl ivar linné, Norra råda)
8. Brudmarsch (efter Olof andersson, Eda)
9. Polska (efter heike i kärr, Lekvattnet)
10. Brudmarsch (efter carl johan björklund, Norra råda)
11. Halling (efter casper på vaal, Ransäter)
12. Polska (efter jon andersson, Norra finnskoga)
13. Polska (efter oskar nilsson, Lekvattnet)
14. Polska (efter Alfred olsson, Gunnarskog)
15. Vals (efter per olsson, Eda)
16. Polska (efter Olof andersson, Eda)
17. På skutboudden
18. Mazurka (efter nils på kul, Västra ämtervik)
19. Vals (efter anton jansson, Tveta)
20. Polkett (efter carl iderström, Frykerud)
21. Herrgårdsvals (efter anders petter thorén, Frykerud)
22. Polska (efter Olof andersson, Eda)
23. Vals (efter friden på hagen, Fritiof Eriksson)
24. Polska
25. Vals (efter jonas på näset, Frykerud)